Prezentare generala

Agentia pe care o reprezentam este una dintre primele TMC uri din Romania care s-a acreditat IATA, cu peste 320 de clienti corporate activi. Echipei de peste 60 de oameni, li se va alatura o persoana care, subordonata fiind Directorului Financiar, se va ingriji de realizarea la tima a incasarilor. Cautam o persoana diplomata, cu spirit comercial, careia sa ii vorbeasca cifrele si care sa colaboreze eficient cu restul echipelor.

Responsabilitatile jobului:

  1. Efectuarea demersurilor necesare pentru realizarea la timp a incasarilor si contactarea debitorilor cu scopul recuperarii creantelor
  2. Trimiterea  “Instiintarilor de plata catre clienti” in conformitate cu politica de credit a societatii
  3. Colaboreaza cu avocatul companiei in declansarea procedurilor judiciare in vederea recuperarii creantelor si urmarirea stadiului notificarilor/proceselor
  4. Punctaj in mod periodic cu clientii, reglarea la zi a fiselor si a soldurilor clientilor. In cazul in care identifica neconcordante informeaza imediat departamentul contabilitate in vederea corectarii
  5. Intocmirea si transmiterea saptamanala a rapoartelor cu soldurile neincasate ale clientilor (impartite pe vechime) catre departamentul operational si management
  6. Informarea  zilnica a managementului cu privire la incasarile ferme din perioada imediat urmatoare in vederea efectuarii cash flow-ului
  7. Transmite catre persoana responsabila de prelucrarea extrasului de banca detalierea incasarilor primite de la clienti
  8. Intocmirea lunara a situatiilor pentru management cu privire la facturile neincasate (viteza de rotatie a creantelor, etc)
  9. Inventarierea anuala a creantelor (transmitere “confirmari de sold”)
  10. Trimestrial propune o lista cu clientii pentru care urmeaza sa se constituie provizioane si intocmeste lista de inventariere a acestora;
  11. Definire in softul operational clienti noi. Se asigura ca scadentele din softul operational sunt in concordanta cu contractele clientilor
  12. Intocmeste facturi de storno in sistemul operational pe baza instructiunilor primite de la agenti
  13. Anulare/modificare facturi in sistemul operational
  14. Intocmeste situatiile solicitate de auditori (impartirea creantelor pe vechime, confirmari de solduri,etc)
  15. Intocmirea diverselor rapoarte solicitate de Directorul Financiar/Economic

Cerintele jobului:

1-3 ani experienta pe o pozitie similara

Limba engleza: nivel avansat.

campurile marcate cu (*) sunt necesare.

Ataseaza CV (Attach CV)*
Fisier (File): Pdf, Txt, Doc, Docx.
Limita fisier (File limit): max. 5mb.

Declar ca am citit si sunt de acord cu Politica de confidentialitate si termenii si conditiile RTT.